Dokud člověk podniká sám, nemusí otázku bezpečnosti moc řešit. Avšak jakmile založí firmu a přibere k sobě zaměstnance, už musí je i veškerý firemní majetek nějak ochránit. Bezpečnost majetku i zaměstnanců je možné zajistit pomocí několika opatření, která vám pomohou s optimální ochranou.
Předcházet problémům je vždycky jednodušší než následně pomyslně hasit požár. Navíc za vás na bezpečnost v rámci BOZP myslí i zákon, takže dodržování některých pravidel se nevyhnete. Vaši zaměstnanci musí pravidelně absolvovat školení zaměřená na bezpečnostní postupy.
Seznamte své zaměstnance s evakuačními plány, aby každý věděl, jak se má zachovat, když se na pracovišti rozezní nepříjemný zvuk alarmu. Pokud někdo při práci manipuluje s nebezpečnými látkami, je vaší povinností ho na tuto činnost proškolit, aby se minimalizovalo riziko pracovního úrazu. Stejně tak je potřeba zohlednit při školení a prevenci práci s technickými stroji a zařízeními.
Pokud nechcete být popotahováni úřady a řešit nepříjemnosti kvůli bezpečnosti zaměstnanců, zajistěte, aby všichni, kterých se to týká, používali ochranné pomůcky. Některé činnosti se bez helmy, rukavic nebo brýlí neobejdou.
V rámci prevence samozřejmě nemůžeme nezmínit pravidelné kontroly. Když si čas od času posvítíte na slabá místa, lépe identifikujete případná rizika a vyhnete se problémům. Poškozené zámky a nezajištěné vstupy jsou lákavou pozvánkou pro zloděje.
U zaměstnanců podporujte kulturu bezpečnosti. Když budou vědět, že s vámi mohou jednat otevřeně, nebudou se bát nahlásit rizika, kterých si všimnou, ani incidenty, které by mohly vést k dalším problémům.
Ani v dnešní době ovládané technologiemi není problém zajistit ochranu areálu bez kamer. Avšak my na základě dlouholetých zkušeností s facility managementem rozhodně doporučujeme využít moderní zabezpečovací systémy. Abyste ochránili svůj majetek na maximum, nebojte se využít alarmy, kamery a přístupové systémy na kartu nebo čip. Nejenže tak preventivně zabráníte odcizení majetku i vniku nepovolaných osob, ale zároveň zvýšíte pocit bezpečí u svých zaměstnanců.
Sice se říká, že pod svícnem je největší tma, ale v případě bezpečnosti majetku to tak úplně neplatí. Rozhodně nepodceňujte kvalitní osvětlení venkovních a vnitřních prostor. Potenciální hrozby díky nim identifikujete mnohem snáz. Na riziková místa, jako jsou sklady a administrativní budovy, pak k chytrému osvětlení přidejte ještě fyzickou ostrahu.
O bezpečnost svých zaměstnanců i majetku se můžete postarat jednoduše díky chytrým technologiím. Náš komplexní facility management s nimi také pracuje na denní bázi. Do své firmy můžete nechat nainstalovat moderní kamery s funkcí rozpoznávání pohybu nebo obličeje, a díky tomu rychle identifikovat podezřelé osoby nebo události. Biometrické a čipové systémy dnes pustí do zabezpečených oblastí jen předem určené pracovníky.
K nezaplacení jsou také senzory, ať už na kouř, únik plynu nebo neoprávněné vniknutí. Jakmile bude potřeba, upozorní odpovědné osoby takovým způsobem, aby to nemohly ignorovat a musely začít okamžitě jednat.
„Když já jsem omylem jenom kliknul na ten odkaz…“ – tuhle výmluvu od svého zaměstnance určitě nechcete slyšet, až budete muset řešit, že se vám kvůli němu někdo naboural do interního systému. Kybernetická hrozba už bohužel není jenom teoretickým pojmem, ale potýká se s ní stále více firem. Proškolte své zaměstnance natolik, aby bezpečně rozeznali phishingové e-maily a další typy kybernetických útoků. Jedno nechtěné kliknutí na odkaz v e-mailu vás může připravit o cenná data i peníze.
Zároveň zabezpečte firemní wifi síť pomocí šifrovacích protokolů a používejte VPN pro vzdálený přístup. O nutnosti pravidelné aktualizace antivirových programů a softwarů a zálohování dat se snad ani netřeba zmiňovat.
Dělá se vám z pojmu risk management husí kůže? Jenže právě ten vám může takzvaně zachránit krk. Když identifikujete potenciální rizika dopředu a vytvoříte si plán pro jejich minimalizaci, nezůstanete v případě krizové události nepříjemně překvapení. Do plánu zahrňte i pravidelné analýzy a simulace nečekaných situací.
Stejně tak se zaměřte na incident management. Nevíte, co si pod tím představit? Zkrátka ve své firmě nastavte postupy pro řešení mimořádných událostí a zajistěte, že Jarka z prvního i Pepa ze šestky budou vědět, jaká je jejich role a odpovědnost a jak mají například v případě požáru postupovat. Ano, může to být trochu otravné, ale uvidíte, že když nastane krizová situace, oceníte to vy i vaši zaměstnanci. Po každé mimořádné události pak situace zanalyzujte a aktualizujte stávající bezpečnostní opatření.
Navíc, jak jsme již zmiňovali, spoustu požadavků na bezpečnost práce a ochranu majetku přináší sám zákon. Při jejich nedodržení se kromě rizika ztráty majetku nebo cenných dat vystavujete navíc ještě riziku soudního řízení, pokut a právních sporů.
Chcete mít svůj firemní majetek opravdu dobře chráněný? Pak neváhejte využít i možnosti, které nabízí pojištění. Sjednat si můžete pojištění proti krádeži, vandalismu nebo živelním pohromám. A pokud jste vy nebo vaši zaměstnanci doslova neohrabaní jako slon v porcelánu, doporučujeme sjednat si pro krytí škod způsobených na zdraví nebo majetku třetích stran také pojištění odpovědnosti. Nikdy nevíte, kdy vám někdo odře služební vůz, nebo kdy přijde nečekaná záplava a voda spláchne váš sklad se zbožím.
Jak vidíte, maximální bezpečnost majetku i zaměstnanců vyžaduje systematický přístup a spolupráci na všech úrovních. Avšak zavedením výše uvedených opatření snížíte rizika na minimum a zajistíte svým lidem bezpečnější a produktivnější pracovní prostředí.