Pokud uslyšíte na poradě výraz BIM, nemyslete si, že se jedná o pouhé citoslovce. Zkratka v sobě skrývá informační systém pro modelování budov, který je díky Jerrymu Laiserinovi populární již od roku 2002. Historie programu ale sahá až do 80. let minulého století, předchůdcem BIMu byl například systém RUCAPS.
Informační model budovy nabízí dvě primární funkce, a to trojrozměrné zobrazení budovy, které je dostupné na cloudu a vytváří digitální kopii skutečné budovy, a propojení dat o materiálech a postupech v reálném čase. BIM je praktickým pomocníkem nejen při projektování a výstavbě, ale hlavně při následné péči o budovu.
Určitě jste někdy byli v budově, která působila jako perfektně vyladěný ekosystém. Právě za tímto pocitem s největší pravděpodobností stál zmiňovaný software. Při provozu budovy potřebujete mít k dispozici set podrobných informací, jako je například seznam využívaných zařízení nebo přehled o zásuvkách a elektrickém vedení, vodních a plynových potrubích a dalších detailech. V BIMu na jednom místě najdete všechna tato data a zároveň i analýzu výkonnostních ukazatelů, které vám pomohou snížit provozní náklady. Model BIM jednoduše slouží jako komplexní databáze a pomáhá vám problémům předcházet, nebo na ně alespoň reagovat v krátké době.
BIM při správě budovy pomáhá v mnoha klíčových oblastech. Za prvé podporuje již zmíněnou preventivní údržbu, což napomáhá k plynulému provozu budovy a omezení nepříjemných překvapení. Dalším oblíbeným faktorem je správa prostor. Software umí víc než jen hezké 3D modely. Poskytuje vám potřebná data o vašich budovách, abyste měli přehled, kolik kapacit máte například pro své zaměstnance nebo nájemce. Díky tomu se vyhnete prázdným prostorům – nebo alespoň budete mít data, které prostory není nutné osvětlovat a vytápět. A u energií ještě zůstaneme. Model budovy vám umožní analyzovat a zároveň srovnávat možnosti úspor energií. Tím však výhody BIM nekončí. V systému lze vizualizovat každou plánovanou změnu a hned vidět dopady těchto změn bez toho, aby byly nevratně provedeny na budově samotné, což je nejen ekonomické, ale i ekologické řešení.
Může vám to znít, že BIM systém je vlastně moderní křišťálová koule. A není divu. Skutečně umí předpovídat budoucnost. Jak? Představte si například situaci, kdy řešíte výběr materiálu podlah. Máte řešení A, které má velmi vysokou pořizovací cenu, a řešení B, které budete mít k dispozici o týden dříve a levněji. Rozhodnutí vypadá jasně. Ale při analýze dat v BIMu zjistíte, že možnost A bude mít delší životnost – což vám z dlouhodobého hlediska ušetří finance, lidský kapitál i řešení oprav. Je to jako investice do kvalitních bot místo levných tenisek – zpočátku možná zaplatíte víc, ale poděkujete si, až vám vydrží roky.
Láká vás BIM, ale vaše budova byla postavena bez tohoto systému? BIM model je možné vytvořit i pro již stojící budovu. Nebude hotový za den, ale v budoucnu vám mnohokrát ulehčí život. S BIM systémem děláte rozhodnutí na základě dat, což znamená méně starostí i chyb, stejně jako efektivnější modernizaci a budoucí úpravy vaší budovy.