Bezpečnostní audit je prvním krokem ke správné ochraně firemních aktiv. Jde o proces, který odhaluje potenciální rizika. Na základě zjištěných nedostatků se vytváří plán bezpečnostních opatření a prevence nežádoucích incidentů.
Mezi nejčastější rizikové faktory, které mohou ovlivňovat celkovou bezpečnost společnosti, patří:
Cílem bezpečnostní analýzy je hlubší porozumění fungování firmy a potenciálním rizikům. Vedle identifikace majetku, dat a personálu, které je třeba chránit, se vyhodnocují i typy rizik a stav současných bezpečnostních opatření. Hledají se nedostatky a slabá místa v nastaveném bezpečnostním systému.
Posuzuje se i úroveň hrozeb. Příkladem u zajištění objektu je například fyzická ostraha objektu, komplexní ochrana perimetru areálu technickým zabezpečením, dále technické prostředky a systémová opatření, jako jsou elektronické zabezpečovací systémy (EZS), uzamykatelné vstupy nebo kamerové systémy (CCTV).
Na základě informací získaných z bezpečnostní analýzy se vytvoří návrh ochrany a ostrahy objektu. Tento dokument obsahuje konkrétní podněty ke zlepšení nových opatření. Včetně možných variant, nebo plánu bezpečnostních revizí a cvičení pro krizové situace.
Skládá se z plánu fyzických opatření a omezení přístupů jako jsou ploty, zámky, brány atd. Dále z plánu technologické ochrany, který zahrnuje například kamery, alarmy, pohybová čidla, požární čidla, systémy kontroly přístupu apod. Součástí jsou také personální opatření, počínaje výběrem personálu, systémů školení a postupy pro ostrahový personál. V neposlední řadě se návrh zaměřuje na administrativní opatření, jako jsou řídící postupy, interní směrnice a krizové plány.
Součástí přípravy je i rozpočet potřebný pro implementaci a údržbu bezpečnostních opatření. Pro efektivní průběh zavedení nových opatření je nutné stanovit časový plán – určit, jak dlouho bude trvat implementace jednotlivých fází a opatření.
Implementace nových opatření vedle práce s lidmi často zahrnuje i nákup a instalaci nových technologií (výběr případných dodavatelů), a úpravu stávajících bezpečnostních směrnic. Stále častěji se využívá automatizace a centralizace. Za průběh a kvalitu realizace odpovídají konkrétně jmenované osoby.
Zavedením změn proces nekončí. Velmi důležitou složkou je monitoring funkci nových opatření a pravidelné aktualizace a testování. Cílem je shromažďování zpětné vazby pro případnou korekci postupů. Všechny postupy, plány a protokoly by měly být pečlivě dokumentovány.
Díky bezpečnostnímu auditu získáte reálnou představu o stavu svého bezpečnostního systému. Obdržíte návrhy na řešení slabých míst a přispějete k celkovému zlepšení bezpečnosti. Část rizik bude eliminována vhodnou prevencí. Snížíte například pravděpodobnost finančních ztrát, krádeží, úniku dat a dalších negativ.
Bezpečnostní audit může sloužit jako důkaz v případě právních sporů, inspekcí, nebo jednání s úřady a pojišťovnami. Dostáváte do rukou argument, že firma udělala pro zajištění bezpečnosti příslušná opatření , která jsou v souladu s platnou legislativou. Pokud vaši zákazníci a zaměstnanci uvidí, že otázky bezpečnosti berete vážně, zvýšíte jejich pocit důvěry.
Řešení bezpečnosti firmy může mít i příznivý ekonomický dopad. V dlouhodobém horizontu se s velkou pravděpodobností vyvarujete potencionálně nákladným incidentům.
Bezpečnostní audit lze vnímat jako důležitý krok k maximální ochraně firmy. Z pohledu vztahu bezpečnostní firmy s klientem jde o jasné vymezení rolí a pravomocí. V AZfacility máme pro tyto případy vytvořenou tzv. bezpečnostní směrnici. Jedná se o podrobný manuál, který určuje, co všechno má ostraha zajišťovat a za co nese odpovědnost.
Specialista na střední a větší firemní zákazníky. Už 19 let poskytuje v segmentu B2B komplexní bezpečnostní služby od A do Z. Součástí těchto služeb je bezpečnostní audit, fyzická ostraha, pult centrální ochrany – PCO, obsluha dispečinku, pořadatelské služby, montáž elektronických systémů nebo recepční služby.
Zajistěte si ochranu a volte služby profesionála. Kontaktujte nás pro nezávaznou nabídku, nebo si přečtěte více o našich službách.