Ekologie a udržitelná řešení v posledních letech pronikají do všech myslitelných oborů. Také v oblasti správy budov se uplatňují nové trendy. Zatímco minule jsme se spolu podívali na to, co přesně znamená pojem „green cleaning”, dnes bude řeč o zeleném facility managementu. V čem se liší od běžné praxe a jak na něj?
Prvním krokem k udržitelnější firmě je bezpochyby monitoring spotřeby. Díky pravidelné analýze dat ze snímačů elektřiny a tepla je možné řídit či efektivně plánovat servis. Právě ten je dalším dílem do skládačky zeleného facility managementu – neřešené opravy mohou být totiž místem, které vám navyšuje spotřebu, a tím i účty. V rámci úsporných opatření se lze zaměřit také na výměnu osvětlení či nastavení teploty v místnostech.
Pokud plánujete nějaký stavební zásah do budovy, možná vám leží na srdci mimo jiné právě udržitelnost vybraného řešení. Při stavbách a renovacích budov se zelený facility management soustřeďuje na materiály s co nejnižší ekologickou stopou – tedy recyklované nebo snadno recyklovatelné. To splňují některé kovy, dřevo nebo recyklovaný plast. Zároveň je ale třeba brát v úvahu, jak vybrané materiály izolují a jak jsou odolné. Vysoký účet za vytápění či klimatizaci ani nutná výměna už po pár letech totiž rozhodně udržitelné nejsou.
Ekologickou stránku stavby podpoří také investice do fotovoltaické elektrárny či tepelného čerpadla, případně zakomponování zelené střechy nebo stěny.
Odpadové hospodářství Správa odpadů a podpora recyklace hrají v zeleném facility managementu významnou roli. Neznamená to pouze třídění odpadu, ale také strategie vedoucí k jeho minimalizaci. V tomto případě je velmi efektivní propojit facility management například s nákupním oddělením.
Už jsme zmínili elektřinu a teplo, ale nesmíme zapomenout ani na vodu. Jak v rámci facility managementu zajistit, že se jí nebude plýtvat? Často využívanými úspornými opatřeními jsou například chytré zavlažovací systémy, nízkoobjemové splachovací nádržky a technologie na rekuperaci tepla z odpadních vod. Spotřebu vody většinou výrazně sníží také zavedení moderních úklidových technologií, které jsou oproti úklidu “postaru” efektivnější a šetrnější.
Zelený facility management šetří nejen přírodu, ale často také kapsy firem. A právě proto jej nevnímáme jen jako trend – jde o úctu k budově samotné a ke zdrojům, které máme k dispozici. V AZfacility dlouhodobě právě takový přístup podporujeme, ať už výběrem úklidových technologií a čisticích prostředků, podporou recyklace nebo využíváním centrálního energetického managementu. Pokud hledáte profesionální řešení facility managementu, kontaktujte nás.